Maketikogu

Kahemõõtmelise arhitektuurijoonise kõrval on oluline roll maketil, seda nii töö- kui esitlusmaketina. Arhitektuurimuuseumi maketikogus on ligi kaks ja poolsada maketti, millest osa on avakollektsioonina eksponeeritud muuseumi esimese korruse näitusesaalis, andes läbilõike Eesti 20. sajandi arhitektuurist.

Kogu vanimad maketid – Tallinna Kaarli kiriku katusekonstruktsiooni mudel (Rudolf  Bernhard, 1862?) ja Tallinna sadama elevaatori makett, mis valmis 1900. aasta Pariisi maailmanäituseks, – kuulusid kunagi Eesti Provintsiaalmuuseumi kollektsiooni.

1920.–1930. aastate makette on säilinud üsna vähe. Seda väärtuslikum on Tallinnas Roosikrantsi tänava ja Pärnu maantee nurgal paikneva klinkertellistest äri- ja eluhoone nn Tallinna Chilehausi (Robert Natus, 1935) detailipeen makett.

Suhteliselt arvukalt esindatud linnaehituslike makettide hulgast võiks esile tõsta Mustamäe I mikrorajooni (Voldemar Tippel, Toivo Kallas, Liidia Pettai, 1961) planeeringumaketti.

Esitlusmakettide hulka liigituvad ka arhitektuurivõistlustele tehtud maketid, nende hulgas on mitmeid ehitamata jäänud kultuuriobjekte, näiteks Tallinna Niguliste kvartalisse planeeritud kunstikeskus (1969). Üks efektsemaid 1980. aastate postmodernistlikke makette on Los Angelese West Coast Gateway konkursitöö (Vilen Künnapu, Ain Padrik, Andres Siim, 1988), maketi valmistas Vello Liiv.

Uusimat arhitektuuri esindab maineka Mies van der Rohe arhitektuuripreemia nominendiks valitud Rotermanni laudsepatöökoja rekonstruktsioon (Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, 2009, makett Tanel Saar).

Arhitektuurimuuseum on olnud ka ise makettide tellijaks. Esimesed näitusemaketid tegi maketimeister Peet Veimer 1996. aastal näitusele “Moodsad mälestised“. Mitme maketi autoriks on kunstnik Kaarel Kurismaa.

 

Anne Lass (peavarahoidja)
tel (+372) 625 7004
anne@arhitektuurimuuseum.ee

Sandra Mälk (teadur-põhikogu hoidja)
(+372) 625 7004
sandra@arhitektuurimuuseum.ee