Tšehhi moodne arhitektuur – Bohuslav Fuchs

Korrus

17.05. – 19.08.2018

Arhitekt Bohuslav Fuchs (1895–1972) on 20. sajandi tuntumaid Tšehhi arhitekte, kes mängis sõdadevahelisel perioodil olulist osa Brno linna kujunemisel Kesk-Euroopa modernismi tulipunktiks. Praha Kunstiakadeemias õppinud arhitekti elu oli alates 1923. aastast seotud Brnoga, kus järgnevate kümnendite jooksul täitis erinevaid rolle – linna (pea)arhitekt, eduka erapraksise omanik (asutas oma arhitektuuribüroo 1929. aastal) ja sõjajärgselt professor Brno Tehnikaülikoolis, kust ta lõpuks sunniti kommunistliku režiimi poolt lahkuma. Rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud arhitektina kuulus Fuchs mitmetesse organisatsioonidesse, sh oli Briti Arhitektide Kuningliku Instituudi (RIBA) korrespondentliige, Tšehhi delegaat esimese põlve modernistlikke arhitekte koondaval CIAM-i kongressil ja Rahvusvahelise Elamumajanduse ja Linnaplaneerimise Föderatsiooni (IFHTP) au-aseesimees.

Miks on Bohuslav Fuchsi elutöö nii eriline ja inspireeriv mitte ainult omas ajas, vaid ka tänasel päeval? Arhitekti 120. juubeliks valminud näitus proovib sellele küsimusele vastata portreteerides 12 valitud projekti Fuchsi loomingust, mis on esitatud jooniste, ajalooliste ja uute fotodega ning varustatud praeguste tuntud Tšehhi arhitektide põhjalike kommentaaridega. Kaks Fuchsi kuulsamat maja – hotell Avion (1926–1927) ja Brno linna paviljon näitusteväljakul (1927–1928), mõlemad Brnos – on eksponeeritud ka makettidena.

Näituse raames linastub 30. mail kell 18.00 arhitektuurimuuseumis Tšehhi Televisiooni poolt tehtud dokumentaalfilm „Euroopa arhitekt Bohuslav Fuchs” (rež Pavel Jirásek, 2016). Film on tšehhi keeles, inglisekeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta.

Näituse kontseptsioon ja autorid: Martin Enev, Gabriel Kurtis, Martin Polák, Pavel Jirásek
Näituse korraldaja: Galerie Architektury Brno
Tallinna näitus: Mait Väljas, Koit Randmäe (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Tõlge tšehhi keelest: Toomas Tutt
Tallinna näitust ja loengut toetavad Eesti Kultuurkapital ning Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Tallinnas.