Avatud Majad nr. 7 – Rotermanni soolalao ERI

avatudmajad_7

Avatud Majad on ekskursioonide sari, mis viib arhitektuurihuvilised tuntud hoonetesse ja ruumidesse, kuhu tavaliselt ei pääse. Ekskursioone korraldab Eesti Arhitektuurimuuseum.

27. veebruaril kell 16.00–17.30
Grupijuht: Triin Ojari, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor
Grupi suurus: 30
Keel: eesti
Kogunemine Rotermanni soolalao fuajees, Ahtri 2, Tallinn
Registreeru siin: 27. veebruari ekskursioon
Osalemine: 5€ (palume võimalusel tasuda ülekandega)

Makse saaja: RAHANDUSMINISTEERIUM
Konto nr: EE932200221023778606
Viitenumber: 2100009682
Selgitus: Eesti Arhitektuurimuuseum


Rotermanni soolaladu

27. veebruaril on huvilistel võimalik põhjalikult tutvuda Eesti Arhitektuurimuuseumi kodumaja, Rotermanni soolalaoga, mis on muuseumile koduks olnud juba 19 aastat. Äsja Eesti moodsaima tuleohutussüsteemi saanud hoone avas mitme kuu järel taas uksed ning ootab nüüd kõiki külla.

Rotermanni soolaladu valmis 1908. aastal ning selle kavandas baltisaksa insener Ernst Boustedt, kes on Tallinnasse kavandanud teisigi olulisi ehitisi (mitmed elamud vanalinnas, Seewaldi haigla hooned jt). Rotermanni kvartalist praegu küll Ahtri tänavaga ära lõigatud, on see paekivist hoone siiski endise tööstusala üks suurejoonelisemaid ehitisi. Hoone tellisvõlvidega keldris asus algselt soolaladu, imporditava soola ümbertöötlemine toimus aga ülemisel põhikorrusel. Huvitav on tõik, et veel tänagi „higistavad“ soolalao keldriseinad aegade jooksul ladestunud soolasid ning moodustavad võlvide alla imekauneid väikseid kristalle.

Soolaladu rekonstrueeriti aastatel 1995–1996 arhitekt Ülo Peili ning sisearhitekt Taso Mähari (arhitektuuribüroo Urbel & Peil) projekti kohaselt. Selle käigus jagati algne põhikorrus raudbetoonist vahelae ja katusealuste galeriide abil eraldi korrusteks. Nii muutus soolaladu neljatasandiliseks eriilmeliste näitusepindade kompleksiks, mis on arhitektuurimuuseumite seas ainulaadne terves maailmas.


Ekskursioon

Ekskursiooni käigus viime osalejad ka nendesse ruumidesse, kuhu tavaline muuseumikülastaja ei pääse. Külastame erinevate fondide ruume, kus peidus mitmed Eesti arhitektuuriajaloo reliikviad. Mõnda neist näitame erandkorras ka ekskursiooni osalistele. Samuti tutvume laste huvikooli ruumide ning põneva planeeringuga katusealuste kontoriruumidega. Ekskursiooni teeb eriliseks ka asjaolu, et grupijuhiks on arhitektuurimuuseumi direktor isiklikult.

 

Lisainfo:
Triin Ojari
triin@arhitektuurimuuseum.ee
625 7000