Avatud majad 81. Välissaatkonnad

Taani suursaatkonna hoone.VÄLJAMÜÜDUD!

Neljapäeval, 9. novembril kell 15
Kohtumispaik: Soome suursaatkonna ees (Kohtu 4, Tallinn)
Teejuhid: Grete Tiigiste ja Anna-Liiza Izbaš Eesti Arhitektuurimuuseumist
Rühma suurus: 18 osalejat
Piletid hinnaga 12 eurot Fientas

Ühe riigi visiitkaart võõral maal on ruum, kus tegutseb saatkond. Tallinnas oma esinduse avanud välisriikidest osa kasutab ajaloolisi ruume, teised jälle paistavad silma uue arhitektuuri poolest, sest asuvad just diplomaatiliseks tööks projekteeritud hoonetes. Linlasel ei teki eriti tihti võimalus saatkondadesse sisse astuda. Avatud Majad sarja tuuril külastame saatkondi, mis töötavad nii ajaloolises kui ka uues hoones.

Ringkäiku alustame Soome suursaatkonnast Toompeal. 19. sajandi keskpaigas valminud hooneansambli tellis endale talveresidentsiks aadlik Bernhard Otto Jakob von Uexküll. Hooned projekteeris arhitekt Georg Winterhalter. Eesti ajaloos on märgiline, et 1922. aastal ostis Kohtu 4 hoone president Konstantin Päts, mille müüs 1926. aastal Soome saatkonnale. Päts jäi sinna elama 1938. aastani, kui kolis elama Kadrioru lossi. Nõukogude ajal tegutses majas Tallinna Polütehnilise instituudi ühiselamu ja Eesti Rahvusraamatukogu. 1993–1996 renoveeriti hooned arhitektide Käpy ja Simo Paavilaise juhtimisel, Soome suursaatkond võttis ruumid uuesti kasutusele 12. november 1996.

Edasi jalutame Taani suursaatkonda. See maja avati Hirvepargi kõrval juba 1999. aastal, kuid veerand sajandiga pole see justkui üldse vananenud, mõjudes ikka kaasaegsena. Tükikese Skandinaavia arhitektuuri projekteerisid arhitektid Bøje Lundgaard ja Lene Tranberg, kelle büroo on tänasel päeval üks Taani tuntumaid. Maja ehitas valmis samuti Taani firma Rasmussen & Schiøtz.

Tuur toimub jalgsi ja kestab orienteeruvalt 2 tundi.

Igal Avatud Majade sarja ekskursioonil osalejal on võimalik sama piletiga külastada korra Eesti Arhitektuurimuuseumi näituseid Rotermanni soolalaos, Ahtri tn 2.

Sarja toetab Eesti Kultuurkapital