Kutse teatrimajadest rääkiva arhitektuurinäituse avamisõhtule

Ootame näituse “Eesti teatrimajad” avamisele neljapäeval, 16. mail kell 17 Eesti Arhitektuurimuuseumis. Väljapanek toob rambivalgusesse siinse teatriarhitektuuri kahe sajandi vältel. Näituse kuraator on arhitektuuriteadlane Karin Hallas-Murula, kujundajad Pille Jänes ja Margus Tammik.

Näitus esitab Eesti teatrimaju arhitektuuriajaloo kontekstis, teatrimajad ei saagi kunagi valmis: põlemiste ja purustuste järel on sündinud uued saalid ja uued teatrid. Ka näitekunsti ja teatritehnika areng ajendavad teatrihooneid ümber ehitama ja täiustama.

Rohke ajaloolise, tuntud ja vähemtuntud materjali väljatoomine on erakordne võimalus näha teatrimajade lugusid kõikjal Eestis. Tänaseks on ajaloolised teatrimajad kenasti korda tehtud, mitu neist muinsuskaitse all.

Näituse avamisel saab osa etendusest „Teekond kardinate taha“, kus Harriet Toompere (Eesti Draamateater) ja Reimo Sagor (Teater Vanemuine) koostöös Oliver Issaku ja Jan Teevetiga (Kohtumiste ja Mitte-Kohtumiste Instituut) kutsuvad kahele jalutuskäigule, kus Rotermanni soolalaost saab korraga Vanemuise kelder ja Draamateatri lavatorn.

Avaõhtu publik viiakse jalutuskäigule argipäeva, lava taha. Sest teatrimajas käib elu ka siis, kui publik saalis ei istu. Koridorides, kabinettides ja garderoobides, mida prožektorid ei valgusta, elab argipäev.

Täname Eesti Kultuurkapitali.

Näituse kataloog: K. Hallas-Murula. Eesti teatrimajad. Väljaandjad Eesti Teatriliit ja Eesti Arhitektuurimuuseum, 2023