Täna suletud
Joonistus August Komendandist

Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant

August Komendant (1906–1992) oli Eesti-Ameerika ehitusinsener, kes koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega kavandas mitu 20. sajandi arhitektuurimeistriteost. Tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi 1930ndatest 1980ndateni ja kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.

Betoon
Raudbetoonist sai sajandi keskpaiku uue elukeskkonna rajamisel levinumaid ehitusmaterjale. Veest, tsemendist ja täiteainest (liiv, kruus, killustik vm) koosnev vedel segu moodustab terasest sarruse ümber tahkudes tugeva ja püsiva koosluse. Betoonist hakati üha enam ehitama nii olmerajatisi kui ka tähtsaid ühiskondlikke objekte. Materjal, mida paljud peavad igavaks, külmaks ja kõledaks, oli August Komendandi kirg läbi aastakümnete. Ta pani betooni elama moel, mis jättis jälje nii 20. sajandi ehitus- kui ka arhitektuurilukku. Betooniseguretsepti kontrollimisest kuni valmis ehitise viimistluseni nõudis ta järjekindlalt kvaliteeti ega lubanud järeleandmisi. Ta huvitus pingbetooni tehnoloogiast ja elementehitusest, sest hindas materjali tõhusat ja säästlikku kasutamist. Tema veendumused tuginesid teadmistele, neid täiendas lihvitud esteetikatunnetus, mis aitas tal mõista ka lüürilisema hoiakuga arhitekt-kunstnikke nagu Saaremaal sündinud Louis I. Kahn (1901–1974).

Sümbolid
Kui valida välja kolm hoonet Komendandi pikast karjäärist, siis olgu need Kadrioru staadioni tribüün Tallinnas (arhitekt Elmar Lohk, 1936–1938), Habitat ’67 eksperimentaalne kortermaja Kanadas Montréalis (arhitekt Moshe Safdie, 1963–1967) ja Kimbelli kunstimuuseum USA-s Texases Fort Worthis (arhitekt Louis I. Kahn, 1966–1972). Kui tribüüni 12,8-meetrise konsooliga varikatus kõneleb noore inseneri enesekehtestamissoovist ning Habitat ’67 ehitustehnoloogi laiast haardest, siis Kimbelli tarindus on rafineeritud sulam küpse, ent endiselt ambitsioonika konstruktori teadmistest, kogemustest ja täppisvalikutest. Kõik need hooned on näited inseneri, arhitekti ja ehitaja loomingulisest ja kvaliteedile suunatud koostööst.

Miks praegu?
August Komendandi osalusel valminud hooned ja projektid toovad ilmsiks, kuidas näha ja tunnetada tervikut ning sõeluda suurest infohulgast välja see kõige olulisem. Ta oli hea hariduse ja suurte kogemustega tippspetsialistist, kes töötas üle riigipiiride, kuid kes jäi truuks oma päritolule ja emakeelele. Kui tänapäeval peab loomingulisus tihti taanduma efektiivsuse, suurema tootluse ja piiratud aja ees, siis Komendant insenerina väärtustas Arhitektuuri suure algustähega – selle ajatut mõõdet ning kestvat kvaliteeti. Ta mõistis, et ime sünniks ei piisa pelgalt tabelarvutustest ja eelarvetest, vaid et see vajab ka loomingulist impulssi. Kvaliteetse, hea ja inspireeriva ruumi loomine motiveeris teda ning võiks innustada ka kõiki neid, kes tänapäeval meie elukeskkonda kavandavad ja ehitavad.

Näitusega kaasnevad betooni töötoad lükkuvad sügisesse. Töötuppa Piletilevist pileti ostnud saavad sama pääsme ettenäitamisel kuni 26. juulini külastada näitust ja sügisel, kui kuupäevad on selgunud, osaleda töötoas.

  • Eestikeelne ekskursioon näitusel toimub 11. juulil kell 14.00, giid Kerly Ritval.
  • Eestikeelne kuraatorituur Carl-Dag Ligega toimub 25. juulil kell 14.00.

Tuuridel osalemine muuseumipiletiga.

Kuraator:
Carl-Dag Lige

Ruumiline kujundus: 
Tomomi Hayashi, Andrea Ainjärv (HGA)

Graafiline kujundus:
Marje Eelma (Tuumik Stuudio)

Tõlked:
Juta Ristsoo, Jelena Rõbakova

Tekstitoimetus:
Mari Klein, Tiit Masso, Refiner

Uued fotod: 
Martin Siplane, Jari Jetsonen

Maketid:
Helin Vahter, Martin Kukk
(InPhysica), Katariina Grib, Kaarel Mikkal, Carl-David Randviir, Rain Robert Randväli, Siim Sokk, Kaarel Susi, Astrid Aavola, Nele-Kateriin Määrits, Markus Pihla, Birgit Pikk, Villu Urban, Käti Erit, Ronald Kiipus, Katarina Klaamas, Laura Susi (Tallinna Tehnikakõrgkool), Mark Fischer (Eesti Kunstiakadeemia)

3D mudelid:
Helin Vahter, Augusto Teran, Martin Kukk, Raul Kalvo (InPhysica), Andreas Ignacio Hinojosa, Karl Erik Miller, Loora Orav (Eesti Kunstiakadeemia)

Toetajad:
Eesti Kultuurkapital, Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Tallinnas, Eesti Betooniühing, Eesti Ehitusinseneride Liit, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Eesti Vabariigi valitsus, Graham Foundation for Advanced Studies in the Fine Arts, Rahvusarhiiv, Astlanda Ehitus, Betoneks, Betoonimeister, DSV, E-Betoonelement, Ehitustrust, Estconde, EstKonsult, Fund Ehitus, HC Betoon, HGA, Ikodor, In Nomine, Klaasissepp, KontekInt, Kunda Nordic Tsement, Kuubik Projekt, Mapri Ehitus, Maru Betoonitööd, Merko Ehitus Eesti, Mira Ehitusmaterjalid, Nordecon Betoon, Nordic Hotel Forum, Novarc, Peri, IB PIKE, PR Betoon, Ramm Ehitus, Rudus, Saint-Gobain Ehitustooted, Savekate, IB Telora, Tartu Mill, TMB Element, Tuumik Stuudio, VMT Betoon, AS YIT Eesti

Videoekskursioon

Galerii