Täna avatud 11–18

Teenused

Arhitektuurimuuseum pakub võimalust tellida linnaekskursioone Tallinna eri paikadesse, et tutvuda sealse arhitektuuriga. Ringkäigud viivad tutvuma nii argise keskkonna kui ka militaar- ja tööstusajalooga.

Ekskursioonide teemavalikus on: Kadrioru puitarhitektuur, Nõukogude arhitektuur, Rotermanni kvartali arhitektuur, Tallinna militaarpärand, Tallinna vanemad eeslinnad, tööstusarhitektuur Kopli poolsaarel. Ekskursioonide kirjeldused leiate altpoolt.

Palun broneerige linnaekskursioon vähemalt viis tööpäeva enne soovitavat toimumisaega e-post teel info@arhitektuurimuuseum.ee 

EESTIKEELNE GRUPPVÕÕRKEELNE GRUPP
Grupp kuni 15 inimest150€250€
Grupp kuni 30 inimest250€350€

Vanalinna kirjeldustõlkega tuur

Kirjeldustõlkega vanalinna ekskursioon on mõeldud pimedatele ja vaegnägijatele ning nende saatjatele. Enamikest hoonetest on valmistatud ka taktiilsed pildid.

Ekskursiooni keskmes on Tallinna vanalinna lähiajaloo silmapaistvamad hooned, paigad ning nende lood. Lisaks põnevatele teadmistele arhitektuurist, kuuleb ka kommunistide mässukatse, märtsipommitamise, nõukogude propaganda ja Vabaduse väljaku kirju ajaloo kohta.

Ekskursioon algab Vabaduse väljakult, Jaani kiriku (Vabaduse väljak 1) eest ning lõppeb hotell Telegraafi juures (Vene tn 9).

Soovi korral on võimalik tellida ka pikem ekskursioon. Sel juhul lisandub ekskursiooni viimase peatuskohana kunagine KGB peakorter (Pagari tn 1).

Kestus: 90 min–120 min
Hind: 45 €/ grupp
Tellimisperiood: aprill–september
Grupi suurus: kuni 10 inimest

Ekskursioon valmis koostöös, Eesti Ajaloomuuseumi ja Arhitektuurimuuseumiga.

Kirjeldustõlgete ja taktiilsete plaanide valmimist toetas Kultuuriministeerium.

Kadrioru puitarhitektuur

Kadriorg on läbi aegade üks Tallinna mainekamaid piirkondi. Vene tsaariperekonna suvelossi ümber 18. sajandi alguses tekkinud asumis peegelduvad kõik olulisemad Tallinna ehitusbuumid ja arhitektuuristiilid. Kadrioru eripära on aga jõukus ja elegants. Kadriorg on ühtaegu nii avalik kui ka privaatne ruum. Siin on mitmed Tallinna ja riigi sümbolobjektid, muuseumid, kohvikud, spordirajatised. Samas on Kadriorg intiimse õhkkonnaga elamispiirkond.

Ekskursioonil viime arhitektuurihuvilised tutvuma Kadrioru puitarhitektuuriga. Retk annab sissevaate linnaosa ajaloolisesse kujunemisse. Ringkäigu täpne kava valmib koostöös tellijaga.

Kogunemine: kohtumispaik kokkuleppel Kadriorus
Kestus: 2-3 tundi
Grupi suurus: kuni 30

Nõukogude arhitektuur

Ajalooline Sibulaküla hävis pea täiesti 9. märtsi 1944. aasta pommirünnakus. Hiiglaslik varemetes ala sobis nõukogude võimule suurepäraselt uue ajastu sümboli – kultuurikeskuse projekteerimiseks. Tõenäoliselt toetas see plaan ka Estonia teatri taastamistöid ja säästis vanalinna totaalsetest ümberehitustest.

Tutvume oma retkel 1948. aasta Harald Armani kultuurikeskuse planeeringu ja selle elluviimisega, aga ka hilisemate modernistlike lisandustega tänase välisministeeriumi, TA raamatukogu ja Projekteerijate Maja näol.

Ekskursioonid algavad välisministeeriumi eest, mis tegutseb endises Eesti Kommunistliku Partei Keskkomitee hoones (valmis 1968). Seejärel astutakse läbi Tallinna Ülikooli Akadeemilisest Raamatukogust (endine Teaduste Akadeemia Raamatukogu, valmis 1963) ning suundutakse Rävala pst 8 ärihoonesse, endisesse Projekteerijate Majja (valmis 1981), kus 1980. aastatel tegutses mitu ENSV projekteerimisasutust.

Kui on võimalik, siis külastame ekskursiooni raames ka välisministeeriumi suurt saali („kilukarbisaal“), endise Projekteerijate Maja saali ning samas hoones tegutseva arhitektuuribüroo Allianss Arhitektid moodsat kontorit. Siseruumide külastus sõltub vastuvõtja võimalustest ja eeldab igakordset kokkulepet.

Ringkäik annab hea võimaluse mõtiskleda selle üle, miks on välisministeerium ning akadeemiline raamatukogu võetud muinsuskaitse alla, samas kui endist Projekteerijate Maja ootab peatselt lammutamine.

Kogunemine: Teatri väljaku trollipeatuses
Kestus: 2 tundi
Grupi suurus: kuni 30

Rotermanni kvartal

Rotermanni kvartal on Eesti uue arhitektuuri ja linnaehituse jaoks väga eriline paik. Väärtuslik 19. sajandi teisest poolest ja 20. sajandi algusest pärinev tööstuspärand on siin oskuslikult põimitud uue kvaliteetarhitektuuriga. Enamus endistest tööstushoonetest on ärganud uuele elule. Jalakäijatele mõeldud kompaktses kvartalis on nii kauplusi, restorane, kontoreid kui majutus- ja elamispindu.

Ekskursioonil tutvume Rotermanni kvartali uue ja vana hoonestusega ning piilume mõnda majja ka sisse.

Kogunemine: Rotermanni soolalaos ehk Eesti Arhitektuurimuuseumis, Ahtri tn 2, Tallinn
Kestus: 2 tundi
Grupi suurus: kuni 30

Tallinna militaarpärand

I maailmasõda oli õhus aastaid enne selle puhkemist ja suurriigid valmistusid sõjaks. Soome lõuna- ja Eesti põhjarannikule rajati ulatuslik Peterburi kaitseks mõeldud merekaitsesüsteem – Peeter Suure Merekindlus. Kitsukesele Kopli poolsaarele rajati kolm laevatehast, kus ehitati isegi allveelaevu.

Retkel tutvume nii kaitserajatistega ning Eesti sõjatööstuse ja sada aastat tagasi koos tehastega ehitatud asumitega, kust ei puudu kirikud, koolid ja seltsimajad. Mitmeid tunnustusi pälvinud Lennusadama angaar on kõigile juba tuttav, aga külastame 1840. aastal valminud imposantset Patarei merekindlust, mis hiljem oli kasutusel kasarmu ja vanglana. Tutvume Noblessneri ja Vene-Balti laevatehase tänase seisuga ning sõjatehasega Arsenal.

Bussi- ja jalgsiretk
Kestus: 2-3 tundi
Grupi suurus: kuni 30

Tallinna vanemad eeslinnad

Heidame põhjaliku pilgu keskaegsele tuntud ja jõukale Hansalinnale, aga liigume ka vanalinnast välja vaatama, kuidas Tallinn kasvas moodsaks suurlinnaks. Tallinna eeslinnad hoopis teistsugused kui Riias, Stockholmis või Peterburis. Tallinna unikaalsed, väga hästi säilinud puidust eeslinnad räägivad mitte ainult kohalikest arhitektuursetest eelistustest ja Eestile iseloomulikust materjalikasutusest, vaid see on pikk ja käänuline lugu pärsiorjuse kaotamisest, tekstiili- ja sõjatööstusest ning eestlaste emantsipatsioonist.

Retke marsruut on Suur Rannavärav – Pikk tänav – Raekoja plats – Nunne – Gümnaasiumi – Kooli – Suurtüki – Kotzebue – Linda – Tööstuse – Salme – Patarei – Lennusadam – Suur-Patarei – sadam. Siseneme linna ajalooliselt kõige tähtsamast väravast – Suurest Rannaväravast ja liigume mööda linna tuiksoont Pikka tänavat Raekoja platsini. Pikk tänav oma kirju hoonestusega pakub võimaluse põhjalikuks sissevaateks linna ellu. Möödume Rootsi kuninga Gustav Adolfi rajatud Eesti vanimast gümnaasiumist ja liigume piki linnamüüri üle kunagise bastionivööndi vanalinnast välja. Keskaegse taustaga, kuid valdavalt u 100 aasta vanuse puithoonestusega Kalamajast on kujunenud tallinlaste armastatuim elupiirkond. Retke lõpetame Europa Nostra restaureerimispreemia pälvinud Lennusadama juures.

Jalgsiretk läbi vanalinna Kalamajja
Kestus: 3 tundi
Grupi suurus: kuni 30

Tööstus Kopli poolsaarel

Tallinna areng tööstuslinnana sai täiskäigu pärast raudtee rajamist 1870. aastal. Tallinnas oli mitu tekstiilitööstust, vagunitehas ja kolm suurt laevaehitustehast, kus valmistati isegi allveelaevu. 5 km pikkusel poolsaarel on enam kui 10 erinevast ajast pärit täiuslikku tööstuskompleksi. 

Kopli kõige iseloomulikum transpordivahend on olnud tramm, seetõttu toimub ka retk trammiga. Kopli poolsaarel vaatame nii tööstushooneid kui ka tehaste toimimiseks vajalikku infrastruktuuri, sh 150 aasta jooksul ehitatud elamuid, koole, lasteaedu, rahvamajasid, kauplusi ja kirikuid. Koplis oli ka 1774. aastal rajatud kalmistu.

Kogunemine: Balti jaama trammipeatuses
Kestus: 2-3 tundi
Grupi suurus: kuni 30
Liikumine bussi või jalgrattaga