Arhitektuuri tööriistakast

Arhitektuuri tööriistakasti on koostanud PLAYCE’i Skandinaavia liikmed Alvar Aalto Akadeemiast, Alvar Aalto Muuseumist, Taani Arhitektuurikeskusest, Norsk Formist, Reykjaviki visuaalsete kunstide koolist, Rootsi Arhitektuurimuuseumist ja Gotenburgi linna Västra Götalandi regioonist. Kõigis nimetatud riikides on see õppematerjal juba ammu kasutusel, see tähendab, et koolidele on saadetud arhitektuuri tööriistakastid, mida õpetajad edukalt kasutavad. Eesti Arhitektuurimuuseum tõlkis kogu sisu Eesti keelde ning soovib nüüd ka Eesti koolidele ruumiõppe võimalust pakkuda.

Arhitektuuri tööriistakast koosneb papist kastist, õpetajakaardist ja kolmeteistkümnest ülesandekaardist ning neljast tunnetuslikust vahendist (käsipeegel 10 tk, kartongist koonus, silmaklapid ja sõrmeotsteta kindad). Ülesande lehed pakuvad erinevaid sensoorsed harjutusi, mis on soovituslikud ja inspiratsiooniks õpetajale. Kasti sisu on lihtne kohandada vastavalt olukorrale, õpilasi julgustatakse õppima arhitektuuri eri tahke laste enda käte, silmade, kõrvade ja nina abil. Eesmärk on teravdada iga meele tajusid, keskendudes ainult ühe aistingu tunnetamisele.  Mõni ülesanne eeldab keskkonna õppimist läbi kõikide meelte. Harjutused põhinevad aktiivõppe meetoditel. Ülesanded on välja töötatud nii, et iga laps tunneb ennast edukalt, kuna on õppinud läbi isiklike vaatluste ja kogemuste. Kõige olulisem on protsess, mitte viimistletud lõpptulemuse saavutamine. Täiendavalt on eesmärgiks tegevuse nautimine ning lõbusa õppimiskogemuse pakkumine.

Ülesanded sobivad lahendamiseks üldõpetuse raames ning aitavad kaasa erinevate õpi- ja väärtuspädevuste kujunemisel. Üha rohkem toimub koolides erinevaid projektõppe päevi, mille teemaks on just meid ümbritsev keskkond. Arhitektuuri tööriistakastis on palju erinevaid teemasid, millega saaks terveid projektipäevi sisustada.

Tööriistakasti õpetajakaartidega saab tutvuda ja neid alla laadida siin.

Koolidel on võimalik “Arhitektuuri tööriistakasti” tellida, rohkem infot kadi@arhitektuurimuuseum.ee.