40 sammu läbi Eesti 20. sajandi arhitektuuri

05.11. – 31.01.2015

Asukoht: Eesti Televisiooni fuajee, Gonsiori 27

Näitus „40 sammu läbi Eesti 20. sajandi arhitektuuri”
Eesti Televisiooni fuajees on 31. jaanuarini 2015 avatud Eesti Arhitektuurimuuseumi poolt koostatud näitus Eesti 20. sajandi arhitektuurist.

Näitus „40 sammu läbi Eesti 20. sajandi arhitektuuri” kaardistab 20. sajandi olulisemad arhitektuuriilmingud Eestis. Tänapäevane arhitektuuriajaloo käsitlus ei liigu enam ammu mööda tippe: väärtustatakse ka tüüpilist ja argiarhitektuuri. Nii esinevad ka „40 sammus” kõrvuti silmapaistvad ja juba klassikaks saanud hooned ning meie igapäevane argikeskkond. Näituse näol on tegemist vähendatud valikuga näitusest „100 sammu läbi Eesti 20. sajandi arhitektuuri”, mida esmakordselt eksponeeriti Eesti Arhitektuurimuuseumis 2013. aasta suvel.

Milles seisneb 20. sajandi arhitektuuripärandi omapära võrreldes eelnevate sajanditega? Tehnoloogilised ja ühiskondlikud protsessid on 20. sajandi elukeskkonda radikaalselt muutnud tuues kaasa arvukalt uusi hoonetüüpe, ehitusmaterjale ning tehnoloogiaid. Samas on 20. sajandi pärand terve sajandi lõikes väga mitmepalgeline. Sajandi alguses oli Eesti veel suuresti agraarühiskond: hoolimata linnastumisest ning tööstuse arengust suuremates keskustes domineerisid maal traditsioonilised eluviisid, hoonetüübid ja ehitusmaterjalid. Kõigest mõnikümmend aastat hiljem toimus aga radikaalne muutus: nõukogude ideoloogia kohaselt tuli likvideerida erinevused linna ja maa vahel ning ehituse täieliku industrialiseerimisega hakati seda ka usinalt teostama. Kõik see kajastub ka meie tänases ehitatud keskkonnas. Näituse märksõnade hulgas on stiilid, hoonetüübid, konkreetsed hooned ja arhitektid.

Samme seadsid: Anneli Randla, Epp Lankots, Heiki Pärdi, Jaak Huimerind, Karen Jagodin, Leele Välja, Liina Jänes, Lilian Hansar, Mait Väljas, Maris Mändel, Mart Kalm, Oliver Orro, Triin Ojari

Kujundaja: Krista Aren
Kuraator: Leele Välja

Näitus jääb avatuks 31. jaanuarini 2015