Arhitektuurimuuseum esitleb mööblikollektsiooni

0

Korrus

10.06. – 05.05.2010

Alates 10. juunist eksponeerib arhitektuurimuuseum Rotermanni keldrisaalis esmakordselt peaaegu täies ulatuses oma mööblikogu. Muuseum alustas mööbli kollektsioneerimist juba oma algusaastail ning kogu rõhuasetus on arhitektide projekteeritud mööbel. 1920–30. aastatel oli arhitekt ühtlasi sisekujundaja ning üldjuhul kavandas oma projekteeritud interjööri ka mööbli. Suurem osa Eesti 20. sajandi  arhitektidest on tegelenud mööbli kavandamisega, alates Riigikogu (Herbert Johanson, Eugen Habermann, 1920–22) ja presidendi kantselei (Alar Kotli, 1937–38) sisustusest  kuni talumööbli või linna tüüpkorteri mööblini.

Väljapaneku seas on arhitekt Edgar Johan Kuusiku kavandi järgi Tallinna
Seltskondliku Maja (nüüd Kanutiaia Noortemaja) restoranile Centum Luterma
vabrikus valmistatud rahvusromantiline tool (1925), 1930. aastatel propageeritud rahvuslikus laadis talumööblit esindavad näitusel veel arhitektide Edgar Velbri ja August Volbergi kavandatud toolid ning Edgar Velbri etnograafiliste motiividega riidekapp. August Volbergi kõrge seljatoe ja punutisega tugitool oli aga kunagi näidisena väljas  Põllutöökoja Ehitusvalitsuses, et selle eeskujul saaks igaüks endale kodus ise samasuguse tooli valmistada.

2004. aastal toimunud A. M. Lutheri vabriku suure ülevaatenäitusega täienes muuseumi mööblikogu mitme huvitava tootenäidisega, sh perforeeritud vineerpõhjaga kaksikistmega Lutheri varasemast nn Ameerika mööbli sarjast ja unikaalse konstruktsiooniga kokkupandava tugitooliga 1890. aastatest.

Mööblikogu uuema disainmööbli hulgas on mitmeid 1970–80. aastate  menukate näituste “Ruum ja Vorm” eksponaate – Maile Grünbergi  tool-valgusti (1976), Taevo Gansi klaaslaud ja kaldseljaga tool (1984). Üks ajakajalisemaid mööbliesemeid on Maile Grünbergi tool “IME” (“Isemajandav Eesti”, 1989). Tea Tammelaane
intrigeerivad “Tulek üle mägede” ja “Shaky” on osa 7-esemelisest komplektist,
mis oli kavandatud näitusele “Nõukogude kunst 90-aastatel” (1991).

Arhitektuurimuuseumi mööblikollektsioon ei ole väga suur, kuid võimaldab saada ülevaate Eesti unikaalse ja tööstusliku mööbliloomingu vormiloomelisest arengust
läbi 20. sajandi, rõhutades arhitektide osa selle kujunemises.