Ehitamise kunst Hispaanias. Ricardo Santonja fotod

II

Korrus

15.03. – 13.04.2014

Esmakordselt on võimalus saada üheaegselt ülevaade nii Hispaania kaasaegsest arhitektuurist kui ka arhitektuurifotograafiast kui omaette keelest. Kõike seda fotograaf Ricardo Santonja pilgu läbi, kes ühena vähestest fotokunstnikest kujundab arhitektuuri oma piltidel ümber. Tema tööd lõhuvad mõistuspärase seose objekti ja näilikkuse vahel ning tõestavad, kuivõrd vale on arusaam arhitektuurifotograafiast kui ainult selgelt tuvastatavaid objekte kujutavast meediumist.

Näitusel „Ehitamise kunst Hispaanias“ eksponeeritakse veidi üle poolesaja foto Hispaania kaasaegsest arhitektuurist, kus põnevatele ehituslikele vormidele lisandub fotograafi isikupärane visuaalne keel. Vaataja saab ülevaate nii mitmete maailmanimede loomingust kui kogeb ka arhitektuurifoto kui väljendusvahendi tundlikkust, kunstipärasust ja poeesiat.  Kindlasti paneb nähtu vaatajaid arhitektide loomingut uudse nurga alt nägema.

Arhitekt ja fotograaf Ricardo Santonja Jiménez (Malaga, 1966) on lõpetanud doktorikraadiga Madridi kõrgema arhitektuurikooli (ETSAM) ja olnud sealsamas 2003–2012 õppejõud. Hetkel õpetab ta Zaragoza arhitektuurikoolis UNIZAR. Professionaalse fotograafina alustas ta tegevust 1989. aastal, luues ühtlasi kultuuriprojektide korraldamisega tegeleva stuudio I+D+ART. Ricardo Santonja on oma skulptuuride ja fotodega osalenud ka mitmetel näitustel, avaldanud fotoraamatuid ning teinud koostööd paljude rahvusvaheliselt tuntud arhitektidega.

Näituse avamisel 14.03. kl 18 teeb Ricardo Santonja huvilistele ka avatud ekskursiooni.

Näituse korraldajad: Hispaania rahvusvahelise arengukoostöö agentuur (AECID) ning Hispaania suursaatkond. Näitus on üks Hispaania maailma festivali sündmustest, vt www.hispanofest.ee.

Eestis viibides pildistas Ricardo Santonja  ka Tallinna, neid pilte on võimalik näha näitusesaali ees slaidiprogrammina.  Pildid on kahesugused: tavapärased jäädvustused ning fotod, kus autor on kasutanud oma n-ö autoritehnikat, liikuva kaamera võtet, ning tegelik hoone on taandunud abstraktseks ja hoogsaks kompositsiooniks. Santonja efektsetel nn fotomaalidel võib näha Rotermanni soolaladu, KUMU, Okupatsioonimuuseumi, Raekoja platsi ja mitmeid uusi elamuid.  Autori enda sõnul on see eriline tehnika, millega ta alustas ligi 20 aastat tagasi ning kindlasti ei ole tegu arvutil töödeldud piltidega, vaid reaalajas tehtud võtetega.

Ricardo Santonja fotod Tallinnast
12. ja 13. märts 2014