ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri

I

Korrus

„ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri” on Eesti Arhitektuurimuuseumi püsinäitus, mis tutvustab siinse professionaalse arhitektuuri- ja ruumikultuuri arengut. Näitus käsitleb tähtsamaid lõike nii Eesti arhitektuuri kujunemisloost 20. sajandil kui ka huvitavamaid nähtusi tänapäeval. Ekspositsioon annab ülevaate sellest, kuidas on ühiskondlikud, majanduslikud ja poliitilised protsessid mõjutanud siinsete inimeste eluviise ning kohalikku ruumilist arengut.

Foto: Reio Avaste

Rahutul 20. sajandil ja üha rahutumaks muutuval 21. sajandil on suundumused Eesti ehitatud keskkonnas peegeldanud siinseid ühiskondlikke muutusi, ajaloolisi vapustusi ja väärtushinnangute teisenemist. Arhitektuuripärlitega pikitud intensiivsed ehitusperioodid on vaheldunud sõdadest või majanduslangusest tingitud ajajärkudega, mil arhitektuurielu on olnud madalseisus. Üks Eesti arhitektuuri eripärasid on läbi aastakümnete olnud avatus välismõjudele. Euroopa äärealal, Ida ja Lääne vahel paiknedes, on siin tegutsenud mitmed välisarhitektid. Siinsed arhitektid seevastu on sünteesinud rahvusvahelisi mõjusid kohaliku ehituskultuuriga, saades tulemuseks Eestile ainuomase arhitektuuri.

Foto: Reio Avaste

Näitus jaguneb nii ruumiliselt kui ka sisuliselt kaheks – Eesti arhitektuuri ajateljeks (1900–20…) ja temaatilisteks maketigruppideks. Ajatelg annab lihtsa ja selge ülevaate Eesti arhitektuuri olulisematest ilmingutest 20. sajandi algusest tänapäevani. Temaatilised plokid (kultuur, ühiskond, linn, kodu, puhkus ja fantaasia) on paigutatud näituseruumi laiali. Maketirühmad asetuvad ümber postide, millel paiknevad teemade tutvustused. Valmisehitatud hoonete kõrval on välja pandud mitmeid realiseerimata projekte ja visioone, mis ilmestavad omas ajas aktuaalseid arhitektuurseid ideid ning on põnevad vaadata veel praegugi. Arhitektuurikultuuri paremaks avamiseks on tähelepanu pööratud ka arhitektide kutseelule ja sellega seotud institutsioonide tegevusele erinevatel kümnenditel.

Näituse keskseks meediumiks on maketid, mis pärinevad peamiselt arhitektuurimuuseumi kogust. Makett on alates renessanssajast olnud üks arhitekti põhilisi töövahendeid. Samas on see ka atraktiivne näituseeksponaat, sest on lihtsalt arusaadav igale vaatajale. Maketid aitavad mõista, uurida ja mõtestada arhitektuuri ruumilisel kujul, liikuda ümber miniatuursete majade ning tajuda nende mahulist liigendust paremini kui kahemõõtmelisi pilte vaadates.

„ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri” on suunatud kõigile arhitektuurihuvilistele, nii kohalikele kui ka külalistele. Erialast publikut võiksid köita seni eksponeerimata maketid ning pildimaterjal, mis on viimastel aastatel muuseumi kogusse lisandunud.

***

Kuraatorid: Mait Väljas, Carl-Dag Lige
Graafiline disain: Koit Randmäe
Tekstid: Mait Väljas, Carl-Dag Lige, Sandra Mälk, Triin Ojari, Teele Jürivete
Multimeedia: Sandra Mälk, Carl-Dag Lige, Mait Väljas (tekstid), Teele Jürivete (filmiklippide valik), Koit Randmäe (kujundus),
Kalmer Rautam (programmeerimine)
Tõlge: Adam Cullen, Tuuli Köller, A&A Lingua
Keeletoimetus: Mari Klein
Konsultandid: Siiri Vallner, Indrek Peil / Kavakava (ajatelg, maketialused), Jarmo Kauge (fotod)
Tehniline meeskond: Laos Koort, Einar-Rudolf Kiviloo, Aasoja Projekt, Efektvalgus, Print House, L-Disain
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Puukeskus

  Muuseum on avatud:
  T – P 11:00 – 18:00
  E suletud

  23. veebruaril on muuseum avatud kella 15ni, 24. veebruaril suletud!

   

  Liitu meililistiga

 • Rotermanni soolaladu

  icon-youtubeicon-instagramF

  covid safe logo