Kahn. Magnum Opus Arne Maasiku fotod

0

Korrus

01.06. – 19.08.2017

Jaanuaris 2017 reisis kunstnik ja arhitektuurifotograaf Arne Maasik Bangladeshi ja Indiasse, et pildistada Eestis sündinud USA arhitekti Louis Kahni (1901–1974) teoseid.

Kahni peetakse arhitektina müstikuks. Tema staatus rahvusvahelises arhitektuurimaailmas on ülikõrge. Huvi tema visuaalse mõtlemise vastu on kestnud intensiivselt läbi kogu 21. sajandi alguse.

Siinne näitus on osa laiemast protsessist, kus uurimistöö raames esitatakse küsimusi Kahni arhitektuuri ja keskaegse Euroopa kindlusarhitektuuri ning konkreetsemalt Kuressaare lossi seostest.

Sher-e-Bangla Nagar
Bangladeshi pealinn Dhaka
1962–1983

Kahni peateos, tema Magnum Opus, asub Bangladeshi pealinnas Dhakas. See on hiigelsuur valitsushoonete kompleks, mida hakati ehitama kümme aastat enne Bangladeshi riigi iseseisvumist.

Kompleksi keskne ehitis on Rahvusassamblee hoone. See koondub tugeva kesktelje ümber, hoone ise koosneb aga kaheksast erikujulisest elemendist. Sümmeetriat rikub moslemite palveruum, mis on suunatud Meka poole.

Peahoone ehitusmaterjaliks on betoon, mida läbivad marmorist triibud – Kahn paneb väärismaterjali kokku mitteväärismaterjaliga.

Kõik on ehitatud käsitsi, mistõttu elementide ja plokkide mõõdud lähtuvad inimkeha suutlikkuse mõõtudest. Lahendada tuli ka väljakutse seoses maa-ala korduvate üleujutustega, milleks võeti tarvitusele kohalik meetod. Ehitus kestis kakskümmend aastat. Arhitekt ei jõudnudki ära oodata oma vastutusrikkaima tellimuse valmimist.

India Juhtimisinstituut
Ahmedabad, India
1962–1974

India Juhtimisinstituut asutati Harvardi Ärikooli mudeli järgi ning seal pidi hakatama harima noort india ärieliiti.

Instituudi toetajate hulgas oli Sarabhai perekond, kes oli Ahmedabadi tellinud juba varem kolm Le Corbusier’ projekti. Kui tellijad pöördusid Le Corbusier’ga koostööd teinud india arhitekti Balkrishna Doshi poole, soovitas ta arhitektiks Louis Kahni.

Nagu mitmes teiseski projektis, lähtus Kahn projekteerimisel kloostri ideest. Kooli arhitektuur moodustab autonoomse linnaku, kus kõik õppimiseks vajalik on kohapeal kättesaadav. Kohalikule traditsioonile omaselt on ehitusmaterjaliks tellis.*

*Seinateksti koostamisel on kasutatud rändnäituse „Louis Kahn. The Power of Architecture” materjale.

Fotod: Arne Maasik
Kuraator: Heie Treier
Produtsent: Ott Rätsep
Plakati kujundus: Martin Pedanik
Tekstide kujundus: Koit Randmäe
Tõlge: Juta Ristsoo

Toetas: Eesti Kultuurkapital

Täname: Vilen Künnapu, Toomas Männaste, Mart Nutt, Saif Ul Haque (Dhaka), Eesti Arhitektide Liit, TLÜ Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut

    Muuseum on avatud:
    T – P 11:00 – 18:00
    E suletud

    29. ja 31. märtsil on muuseum suletud!

    Liitu meililistiga

  • Rotermanni soolaladu

    icon-youtubeicon-instagramF

    covid safe logo