Kaks linnust. Haapsalu ja Narva linnuse rekonstrueerimise arhitektuurivõistlused

0

Korrus

08.10. – 08.11.2015

Alates 8. oktoobrist on Eesti Arhitektuurimuuseumi keldrisaalis avatud näitus „Kaks linnust. Haapsalu ja Narva linnuse rekonstrueerimise arhitektuurivõistlused.ˮ

Käesoleval aastal toimusid arhitektuurivõistlused kahe väärika Eesti linnuse rekonstrueerimiseks. Nii Narva kindluses kui Haapsalu piiskopilinnuses tegutsevad muuseumid ning võistluste eesmärk oli saada lahendus kaasaegse ja avatud muuseumikeskkonna loomiseks ajalooliste müüride vahele.

Käesoleva aasta juunis lõppenud Narva kindluse arhitektuurivõistlusega sooviti leida terviklik lahendus nii linnuse territooriumile kui ka hoonetele. Linnusesse kavandatav avastuskeskus peaks muutma piirkonna Eesti ja Euroopa esindusobjektiks ning ühtlasi võimendama piirkonna ajaloolist väärtust. Võiduprojekt on kavas realiseerida osaliselt juba 2018. aastaks ning tervikuna viie aasta jooksul.

Samuti juunis lõppenud Haapsalu piiskopilinnuse ideevõistlusega soovis Läänemaa muuseumide sihtasutus saada ideid, milline võiks välja näha väikesesse linnusesse kavandatava keskaja muuseumi arhitektuur. Sihtasutus tahtis näha uut sissepääsupaviljoni ja kohviku asukohta ning muuseumis liikumise logistilist lahendust, sest muuseum paikneb keldrites ja kolmel maapealsel korrusel. Muuseumide sihtasutus tahab rajada nelja miljoni euro suuruse toetusega väikesesse linnusesse aasta ringi kasutatava keskaja tegevusmuuseumi-teemakeskuse.

Näituse korraldajad: Eesti Arhitektide Liit, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, SA Narva Muuseum

Näituse võistlustöödega saab tutvuda Eesti Arhitektuurimuuseumis kuni 8. novembrini.