Keskkonnamaja arhitektuurivõistlus

III

Korrus

20.03. – 14.04.2019

Võistluse eesmärk oli leida parim arhitektuurne ja kasutusfunktsioonile sobivaim lahendus keskkonnamaja rajamiseks, mille koosseisus on büroohoone, kuhu on planeeritud Keskkonnaministeerium, Keskkonnaameti, Keskkonnainspektsiooni, Keskkonnaagentuuri ja Keskkonnaministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse Tallinna struktuuriüksused ning Eesti Loodusmuuseum.

Võistlusala on Tallinn, Vesilennuki 12 kinnistu, kontaktalaks on Vesilennuki 14 kinnistu, Vesilennuki 6//8 kinnistute põhja- ja läänepoolsed osad ning nimetatud kruntidega piirnevad Vesilennuki ja Lennusadama tänavad.

Hoone peab olema arhitektuurselt kõrgetasemeline ning linnaehituslikult sobima antud asukohta. Tellija eesmärgi täitmiseks peab lahendus olema realistlik, rajatav mõistlike kuludega, energiasäästlik, mugav ja funktsionaalne lõppkasutajale ning madalate ekspluatatsioonikuludega.

Tellija peamised nõuded on:

  • Hoone ehitamiseks kasutatakse valdavalt puitu;
  • Hoone peab vastama liginull-energiahoone nõuetele
  • Hoones kasutatakse maksimaalselt keskkonnasäästlikke lahendusi
  • Hoones kasutatakse kaasaegseid nutikaid lahendusi

Võistlusele esitati 20 ideekavandit, millest kvalifitseerus 17 ideekavandit.

Žürii üksmeelse otsusega valiti välja võistluse võitja, teise ja kolmanda koha ideekavandid ning kaks ideekavandit hinnati ergutuspreemia vääriliseks.

Võidupreemia 30 000 eurot pälvis töö märgusõnaga “Kilomeeter” (Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai arhitektuuribüroost Kavakava OÜ).
Žürii hinnangul sobiks just võidutöö omanäoline lahendus Keskkonnamajale vesilennukite angaaride naabrusesse. Kolm eriilmelise arhitektuuriga hoonemahtu pakuvad rohkesti avastamisrõõmu, puitstruktuurid siseruumides on efektsed ning demonstreerivad parimal moel puidu kui ehitusmaterjali erinevaid kasutamise võimalusi. Samuti on kõigist esitatud kavanditest just selle lahendusega võimalik ainsana saavutada vajalik tuleohutusklass, mis toetaks eheda puidu kasutamist ehituskonstruktsioonides, leidis žürii.

Teine koht preemia suurusega 22 000 eurot märgusõnaga „Kärg“ Lauri Eltermaa, Kaur Talpsep, Teele Kapsta, Sten Vendik ja Elise Roos arhitektuuribüroost Kauss Arhitektuur OÜ. Kolmas koht preemia suurusega 15 000 eurot tööle märgusõnaga „Tare“, mille autoriteks on Oskars Vavere, Liene Adumane-Vavere, Liva Nordmane, Martins Rusins, Sandra Sinka, Olga Trebuhina, Mari Hunt, Mari Möldre ja Nele Šverns arhitektuuribüroodest OÜ b210, SIA Ruume arhitekti, SIA CMB ja SIA Rodentia. Ergutuspreemiad 6500 eurot anti tööle märgusõnaga „Bubo bubo“, mille autoriteks on Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan, Heidi Urb ja Mae Köömnemägi arhitektuuribüroost Molumba OÜ ja „Kiip“, mille autoriteks on Inga Raukas, Tarmo Teedumäe, Liisi Vähi (AB Säsi) ja Toomas Tammis arhitektuuribüroost Allianss Arhitektid OÜ.

Võidutöö märgusõnaga “Kilomeeter”, autorid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai

Võidutöö märgusõnaga “Kilomeeter”, autorid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko

Võidutöö märgusõnaga “Kilomeeter”, autorid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai