Linnapilt. Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavad

Korrus

10.05. – 21.08.2022

Näitus toob vaatajani kolme Eesti linna kesksete tänavate ja väljakute muutumise viimase pooleteise sajandi jooksul – alates ajast, kui fotograafid jäädvustasid esimesed meieni jõudnud linnavaated. Nende kolme linna valik on osalt subjektiivne, sest erinevalt näiteks Narvast või Rakverest on näituse koostaja Tallinna, Tartut ja Pärnut kujutava ajaloolise fotopärandiga põhjalikult tuttav. Tallinna vaated hõlmavad kaht keskset linnaväljakut – Viru ja Vabaduse väljakut – ning neid ühendavat kaht tänavat (Pärnu maantee ja Estonia puiestee). Tartu vaated on kesklinna alast, mis jääb Raekoja platsi, Emajõe ning praeguse Riia ja Ülikooli tänava vahele. Pärnu vaated ulatuvad väljakust praeguse Endla teatri ees ajaloolise Endla teatri esise väljakuni. Põhirõhk on pandud võimalikult vanadele, kuid kvaliteetsetele fotodele, valides sellised, mida pole varem arvukalt publitseeritud (kui üldse). Nii Tartus kui Pärnus (vähem ka Tallinnas) muutsid 1941. ja eriti 1944. aasta sõjapurustused näitusega hõlmatavaid piirkondi peaaegu tundmatuseni. Tallinna puhul keskendub näitus südalinna väljanägemisele enne selle ilmet praeguseni kujundavate hoonete püstitamist. Seega peaks näitus pakkuma külastajatele tublisti avastamisrõõmu. Nõukogude Eesti aegsed fotod, mis vanemas vaatajas nostalgiat võiksid tekitada, on valikust pigem välja jäänud. Kõik tänapäeva fotod on viimase 12 aasta jooksul teinud näituse koostaja Aare Olander.

Näituse koostaja: Aare Olander
Tekstid: Aare Olander
Ruumikujundaja: Karin Tõugu (b210)
Graafiline kujundaja: Robi Jõeleht (Polaar Studio)
Tõlge: Kerli Linnat; Refiner
Keeletoimetaja: Mari Klein
Koordinaator: Triin Ojari

Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Täname: Extery

Kuraatorituurid Aare Olanderi juhtimisel:

Laupäeval 14. mai kell 14.00 ja neljapäeval 18. augustil kell 16
Osalemine muuseumipiletiga.

Meediakajastused

ERR Kultuuriportaal 11. mail 2002 Aare Olander: üritan iga suurema maja kohta Tallinna kesklinnas midagi teada saada

ERR Kultuuriportaali fotogalerii 10. mail 2022

Sirp 1. juuli 2022 Mattias Malk “Näitus sellest, mida pole”

ERR Kultuuriportaal 3. juuni 2022 Silvia Pärmann “Pisikeste Põhja-Euroopa asulate paisumine Ida-Euroopa linnadeks”

Õhtuleht 5. august 2022 Arhitektuurimuuseumis saab ajas reisida.