Õigeusu kirikud ja kabelid Eestis

03.04. – 16.11.2014

Asukoht: Vene Muuseum

Näitus on pühendatud õigeusu sakraalarhitektuurile Eestis. Ekspositsioon sisaldab üle 100 foto õigeusu kirikutest ja kabelitest alates XVII sajandi lõpust kuni kaasajani. Rohked kirikute ajaloolised kirjeldused, arhiivimaterjalid ja arhitektuuriprojektid täiendavad fotosid, pakkudes vaatajaile haruldast võimalust tutvuda õigeusu arhitektuuri eripäradega Eestis, mis kujutab endast unikaalset erinevate kultuuride koosmõjus tekkinud ja edasi arenevat kultuurinähtust.

Arne Maasiku tööd fotode näol demonstreerivad ausat ja erapooletut pilku õigeusu kirikute olukorrale praegu. Ülesvõtetel võivad vaatajad näha heas korras ja tänapäevalgi tegutsevaid, linnapilti kaunistavaid kirikuid või katedraale, kuid ka peaaegu tervikuna hävinenud külakirikuid või nende varemeid. Seega kerkib vaataja mõtteisse küsimus õigeusu arhitektuurimälestiste homsest päevast Eestis.

Näitus on valminud Eesti Teadusfondi teadusprojekti „Õigeusu sakraalehitised Eestis“ raames kogutud materjalide põhjal. Näitusega kaasneb kõigi Eestis asuvate õigeusu sakraalehitiste fotosid ja õigeusu koguduste-kirikute ajalugu sisaldav raamat „Õigeusu kirikud, kloostrid ja kabelid Eestis“, eesti, vene ja inglise keeles. Seda raamatut on võimalik osta soodushinnaga TallinnaVene Muuseumi raamatuletist.

Näituse koostasid: Jaanus Plaat, Leele Välja
Fotod: Arne Maasik
Kujundaja: Marge Pervik-Kaal

Näitus toimub Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Kunstiakadeemia toetusel.
Näituse „Õigeusu kirikud ja kabelid Eestis“ avamine Tallinna Vene Muuseumis saab võimalikuks tänu Sihtasutus Tallinna Vene Muuseum ja Sihtasutus Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid vahelisele koostööle.

Tallinna Vene Muuseumi aadress: Pikk 29a, 10133 Tallinn, Eesti
Lahtiolekuaeg: 10:30-18:00
Muuseum on suletud esmaspäeviti ja teisipäeviti
Täiendav info:
(+372) 6080016,  (+372) 6080017
info@vemu.ee   www.vemu.ee