Peter Skubic. Peeglid on nähtamatud

0

Korrus

15.09. – 30.10.2016

Peter Skubic (s 1935) on Serbia juurtega Austria kunstnik. Alates Viini kunstiülikooli lõpetamisest on ta jõuliselt kaasa rääkinud nii ehtekunsti kui ka vabade kunstide vallas. Loomuomase provokatiivsuse ja seikluslikkusega on Skubic olnud üks nüüdisaegse ehte jäälõhkujaid, liikudes jõuliselt ka tegevuskunsti, kehakunsti ja ruumiobjektide mängumaale.

Ei tasu lasta end eksitada Skubici loomingu detailideni timmitud esteetikast: kunstnik mõtestab kunsti kui intellektuaalset distsipliini. Näiteks oli üks ehtelukku sügavama jälje jätnud aktsioone roostevabast terasest plaadi opereerimine oma käenaha alla 1975. aastal. Ja selle eemaldamine.

Arhitektuurimuuseumi näitusel on eksponeeritud 15 ruumiobjekti tema rahvusvaheliselt kõige tuntumast teemast, milles on poleeritud teras ja puhas värv pandud suhtlema peegeldustes ja väljapeetud proportsioonides. Sealhulgas on väljas ka tema kõige esimene peegelduse töö kuue vaibaga aastast 1990. Peegel on ühe olulisema leitmotiivina mänginud olulist rolli Skubici loomingus juba 35 aastat. Meister ise näeb peeglis midagi enamat kui lihtsalt visuaalset kategooriat: see tähistab reaalsuse eitust. Pahupidi reaalsuse simulaatorina avab peegel lõputu tõlgenduste Pandora laeka. Hoolimata kõrgest east on vanameister täis loomislusti. Tallinnas on väljas ka värske sari väiksemaid peegelobjekte ning kevadel Münchenis suurürituse Schmuck raames esitletud ehted sarjast „Nix Dahinter” („Midagi pole taga”).

Muheda, kuid kindlameelse vabamõtlejana on ta vajutanud oma õpetaja-sõrmejälje ka noorema põlvkonna loojaisse (professuurid Kölnis, Salzburgis ja Halles). Näiteid tema loomingust võib leida maailma paljudest juhtivatest muuseumidest (Metropolitan ja MAD New Yorgis, Tokyo nüüdisaegse kunsti muuseum jne). Peter Skubic promoveeriti aastal 2014 Eesti Kunstiakadeemia audoktoriks. Klassik elab ja töötab praegu Gamischdorfis Austrias.

Idee algataja: Kadri Mälk
Kuraator: Tanel Veenre
Näituse kujundaja: Nils Hint
Trükise toimetajad: Kadri Mälk, Tanel Veenre
Graafiline kujundus: Aadam Kaarma, Sandra Kossorotova
Tõlge: Adam Cullen
Toetajad: Austria Suursaatkond, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia
Täname: Mart Kalm, Anne Laur, Timmo Lember, Villu Plink, Helen Saluveer, Mati Sirkel, Hannes Tõnuri, Eesti Kunstimuuseum