ROHUKÜLA – VENE IMPEERIUMI UNUSTATUD SÕJASADAM JA SELLE SÄILINUD ARHITEKTUURIPÄRLID

27.02. – 28.04.2014

Asukoht: Kullamaa Kultuurimaja

Näitus käsitleb esmakordselt Eestis nii põhjalikult ja värvikalt ühte Peeter Suure Merekindluse rajatise, Rohuküla imperialistliku sõjasadama, ajalugu ja arhitektuuri.

Ajavahemikus 1915-1917, mil tsaarivenemaa valmistus Esimeseks maailmasõjaks, rajati Rohukülla suur sõjasadam, mis kuulus Peeter Suure merekindluse terviksüsteemi juurde. Sadam purustati taganevate vene vägede poolt 1917 ja selle hiilgus unustati pikaks ajaks.

Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseameti poolt algatatud „Eesti 20. sajandi arhitektuuri uurimise ja kaitse programmiga” seoses tõusid ühtede intrigeerivamate objektidena esile Rohuküla tsaariaegse sõjasadama ehitised, mida seni ei olnud lähemalt uuritud, avalikkusele tutvustatud ega erialaringkondadeski eriti teadvustatud. Rohuküla sadama algsetest rajatistest on tänapäevani säilinud rohkem, kui seni arvatud: uhke ohvitseride kasiino, elektrijaama varemed, veehoidla jmt.

Rohuküla moodustab Eesti 20. sajandi alguse arhitektuuri ja inseneritehnika ajaloos olulise

alapeatüki.Näiteks ilmnes, et veehoidla on projekteerinud maailmakuulus Christiani & Nielseni inseneribüroo, keda seni tunneme Tallinna vesilennukite angaaride autorina.

17 tahvlil on eksponeeritud palju seni avastamata materjale Eesti arhiividest, ehitusprojekte ja fotosid. Lisanduvad illustratsioonid teistelt Peeter Suure Merekindluse objektidelt ja omaaegsete ohvitseride mälestusraamatutest.