Talling

III

Korrus

15.12. – 02.04.2023

Martin Siplane on arhitektuurifotograafia üks otsingulisemaid esindajaid Eestis, kelle jaoks meid ümbritsev linnaruum ja traditsiooniline arhitektuurifoto on üha enam muutumas hüppelauaks millelegi enamale. Tuttavlikud linnavaated ja ehitised omandavad tema silme läbi täiesti uue, kõverpeegelliku või dekonstrueeritud, kohati huumorist kantud kihistuse – me näeme ja tunneme, aga ära ei tunne, midagi on viltu ja valesti, kuid ometi… justkui ägedam kui päriselt.

Siinse näituse peamotiiv on linnaruumiline ajutisus: majad oma nõrkusmomentidel, tellinguisse pakituina ja pooleli, mil linlane neile kuigi palju tähelepanu ei pööra. Ometi on just need üürikesed perioodid hoonete elukaares fotograafi pilgule palju köitvamad kui see, mis neist kookonitest ja sõrestikest hiljem koorub. Fotograafi enda sõnul on  “tellingute ajutine monumentaalsus ja betoonpostide skulpturaalne vorm ning seda kõike peegeldav sentimeetrine veekiht paljal betoonpõrandal, millel ehitajad silkavad nagu Jeesus üle vee, ülimalt paeluv ja fotogeeniline vaatepilt.”

Viimase paari aasta jooksul valminud tellingufotode seeria tegeleb rütmide ja mustrite, ootamatute vormide, ruumilise sügavuse ning autori omapoolsete täienduste abil ka (absurdi)huumori ja metafüüsikaga; see on omamoodi kriitiline kommentaar pealinna uue arhitektuuri üheülbalisusele, üleskutse märgata linnaruumi efemeeriat ning ühtlasi ood ajaloole.

Tegemist on Martin Siplase teise isikunäitusega. Tallinna ehituspärandit temale omaselt optimistlikus meeleolus dekonstrueerinud debüütnäitus “Abstract City” toimus 2022 kevadel Tallinnas fotogaleriis Positiiv.

Näituse graafiline kujundaja on Kristo Kooskora, näitust saatva essee kirjutas Kaarel Künnap.
Näitust toetas Kultuurkapital.
Martin Siplane tutvustab oma näitust muuseumikülastajaile kahel laupäeval – jaanuaris ja veebruaril, teatame täpsemalt.