Võimu vaatlus

III

Korrus

19.05. – 12.09.2021

Arhitektuurimuuseumi fotokogu, mis katab enam kui sadat aastat Eesti arhitektuuri, olles tunnistajaks ühe riigi loomisele ning selle korduvatele transformatsioonidele, on oluline ajalooallikas. Kelle pilk aga esindab meie kollektiivset ruumilist mälu? Linnaruum on kui arhitektuuri atlas, skulptuuride park või ajalooraamat, mis kannab endas mineviku ideoloogiate lugusid.

„Võimu vaatlus” uurib arhitektuuri ja fotograafia omavahelisi võimusuhteid kuskil sümbioosi ja parasiitluse vahealal. Vaatluspraktika alguspunkt on käsitleda arhitektuuri kui võimu sümboolset kehastust ning sellest tulenevalt mõtiskleda arhitektuurifotograafia nägemis- ja lugemisviiside üle. Näitus spekuleerib eelkõige fotograafilise kujutise tootmise, tarbimise ja mehaanilise reprodutseerimise teemal, et teadvustada ühiskondlike jõustruktuuride võrgutavat mõju. „Võimu vaatlus” kutsub märkama lineaarseid ja vägagi maskuliinseid arhitektuuriajaloo konstruktsioone ning kaasa mõtlema nende alternatiivsete narratiivide võimalikkusele.

Lisaks muuseumi kogudest pärinevale fotodele saab näitusel näha kunstnike Paul Kuimeti, Deimantas Narkevičiuse ning Harun Farocki loomingut.

Kuraator: Ingel Vaikla
Graafiline kujundaja: Laura Pappa
Koordinaator: Jarmo Kauge
Toetaja: Kultuurkapital

Arhitektuur kõneleb inimesest, intervjuu ajalehele Sirp. 11. juunil 2021

Loeng “Võimust arhitektuuris” sarjas ELAV RUUM 9. juunil kell 18, Zoomi ja facebooki vahendusel.

Ingel Vaikla kuraatorituur näitusel 5. juunil kell 14. Sissepääs muuseumipiletiga.

Filmitegija Ingel Vaikla: “Arhitektuur ongi võim”, intervjuu ajalehele Postimees 25. mail 2021

Intervjuu Kaasaegse Kunsti Eesti keskuse ajakirjale 24. mail 2021

Fotogalerii ja intervjuu Aktuaalsele Kaamerale 19. mail 2021

Näitus “Võimu vaatlus”: Ingel Vaikla ja Deimantas Narkevičius

Näituse video

 

Näituse vaated, fotod Tõnu Tunnel