ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri

0

ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri

Saadavus:Olemas

12.00Osta

Koostajad: Mait Väljas, Carl-Dag Lige
Tekstid: Mait Väljas, Carl-Dag Lige, Sandra Mälk, Triin Ojari, Teele Jürivete
Kujundajad: Koit Randmäe, Brit Pavelson
Tõlkijad: Adam Cullen, Tuuli Köller, A&A Lingua
Eesti Arhitektuurimuuseum, täiendatud trükk 2018 (esmatrükk 2015)

Täiendatud pildirohke lühiülevaade Eesti arhitektuurist

Algselt 2015. aastal ilmunud arhitektuurimuuseumi püsinäitust „ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri” saatvast trükisest on ilmunud teine, täiendatud trükk. Raamatusse on nüüd kaasatud viimastel aastatel valminud olulisemad ehitised (Eesti Rahva Muuseum Tartus, Eesti Kunstiakadeemia Tallinnas, Arvo Pärdi keskus Laulasmaal jt) ja heidetakse pilk ka tulevikku (Rail Baltic projektid Tallinnasse ja Pärnusse jt). Osaliselt on täiendatud ja muudetud ka ajalooliste arhiivifotode valikut. Läbivalt kakskeelne (eesti, inglise) raamat sobib lugemiseks kõigile ruumi- ja arhitektuurihuvilistele.

„ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri” on pildirohke ja sõbralikus väikeformaadis trükis, mis käsitleb tähtsamaid lõike Eesti arhitektuuri kujunemisloost 20. sajandil, aga ka huvitavamaid nähtusi tänapäeval. Raamat annab ülevaate sellest, kuidas on ühiskondlikud, majanduslikud ja poliitilised protsessid mõjutanud siinsete inimeste eluviise ning kohalikku ruumilist arengut.

Raamat jaguneb kahte ossa — Eesti arhitektuuri ajateljeks (1900–2020) ja temaatilisteks hoonetutvustusteks. Ajatelg annab lihtsa ja selge ülevaate Eesti arhitektuuri olulisematest ilmingutest 20. sajandi algusest tänapäevani. Temaatilised plokid – kultuur, ühiskond, linn, kodu, puhkus ja fantaasia – seevastu tutvustavad hooneid nende kultuurilise ja ühiskondliku rolli valguses. Valmisehitatud hoonete kõrval leiab raamatust mitmeid realiseerimata projekte ja visioone, mis ilmestavad omas ajas aktuaalseid arhitektuurseid ideid ning on põnevad vaadata veel praegugi. Arhitektuurikultuuri paremaks avamiseks on tähelepanu pööratud ka arhitektide kutseelule ja sellega seotud institutsioonide tegevusele erinevatel kümnenditel.