Täna avatud 11–18
Näituse Linnapilt tunnuspilt

Linnapilt. Tartu peatänavad

Laulupeomuuseumis on 20. septembrist avatud näitus „Linnapilt. Tartu peatänavad“.

Näitus „Linnapilt. Tartu peatänavad“ toob vaatajani Tartu kesksete tänavate ja väljakute muutumise viimase pooleteise sajandi jooksul – alates ajast, kui fotograafid jäädvustasid esimesed meieni jõudnud linnavaated. Tartu vaated on kesklinna alast, mis jääb Raekoja platsi, Emajõe ning praeguse Riia ja Ülikooli tänava vahele. Põhirõhk on pandud võimalikult vanadele, kuid kvaliteetsetele fotodele, valides sellised, mida pole varem arvukalt publitseeritud (kui üldse).
Nii Tartus kui teistes linnades muutsid 1941. ja eriti 1944. aasta sõjapurustused näitusega hõlmatavaid piirkondi peaaegu tundmatuseni. Seega peaks näitus pakkuma külastajatele tublisti avastamisrõõmu. Nõukogude Eesti aegsed fotod, mis vanemas vaatajas nostalgiat võiksid tekitada, on valikust pigem välja jäänud. Kõik tänapäeva fotod on viimase 12 aasta jooksul teinud näituse koostaja Aare Olander.

Tartu kivist piiskopilinnus püstitati esialgsel kujul 1220ndatel aastatel Toomemäe kagupoolsele nõlvale. Piiskopiasula kujunes välja Toomemäel, all-linn neist Emajõe pool. Kõike seda ümbritses ringmüür, mis ulatus piki jõekallast loodes umbes Laia ja kagus Poe tänavani. XVII sajandi lõpus asendati linnamüür ligikaudu samal joonel kulgeva bastionide vööndiga. Vana linnus ja müür koos suurema osaga linna hoonetest hävisid lõplikult Põhjasõjas 1708. aastal. Pärast 1775. aasta hiidtulekahju algas ülesehitustöö taas enam-vähem nullist. 1782. aastal kaotas Tartu kindluslinna staatuse, bastionid ja vallikraavid tasandati kõigepealt kagu pool ja linn hakkas kiiresti selles suunas laienema. 1784. aastal valmis Kivisild, üle selle (ning mööda Riia, Promenaadi ja Küüni tänavat) kulges Riia–Peterburi postitee, mille äärde kerkis ridamisi klassitsistlikke hooneid. Neist tänavatest sai Raekoja platsist loodesse jääva vanalinna kõrval uus linnasüda. Sealsamas kahel pool jõge paiknesid kõrvuti kõik Tartu turud, sinna rajati 1880. aastal Bürgermusse seltsimaja ja paar sammu ülesmäge 1906. aastal Vanemuise hoone. Ja seesama osa Tartu kesklinnast hävis viimases sõjas pea täielikult. See, mis jäi puutumata 1941. aasta juulis, pommitati puruks või põles maha 1944. aasta augustis. Siinne näitus algab Kivisillast ja liigub mööda kaldapealset Riia tänavani, tagasitee kulgeb Vanemuise juurest mööda Uueturu, Promenaadi ja Küüni tänavat Raekoja platsile.

Näitus on osa mai 2022 – august 2022 Eesti Arhitektuurimuuseumis eksponeeritud näitusest „Linnapilt. Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavad“.

Näitus on Laulupeomuuseumis avatud 20. septembrist kuni 30. novembrini.

Näituse koostaja: Aare Olander
Tekstid: Aare Olander
Graafiline kujundaja: Robi Jõeleht (Polaar Studio)
Tõlge: Kerli Linnat; Refiner
Keeletoimetaja: Mari Klein
Näituse korraldaja: Eesti Arhitektuurimuuseum
Toetaja: Eesti Kultuurkapital