Täna avatud 11–18
Lapsed mängivad peegelpõrandal

Uuri Ruumi

Hariduslik püsiekspositsioon muuseumi keldrisaalis. Lastele ja noortele mõeldud püsinäitus õpetab kogema ruumi ja tabama arhitektuuri olemust. Rotermanni soolalao võlvkeldrisse loodud keskkond pakub elamusi erinevatele meeltele, suunates kõiki huvilisi arhitektuuri nii nuusutama, katsuma kui kogu kehaga kogema.

Suur roll on valguskujundusel, kus valguse ja varjude mängus joonistuvad välja soolalao vanad võlvid ning punastest tellistest sambad – kõik muide kaetud alatise soolaka kihiga. Siseneja võtab vastu kordumatut ruumielamust pakkuv installatsioon „Reflexio“ (autorid Grete Veskiväli, Krista Dintere ja Rūta Palionytė), kus peegelpõrand koos valgusmänguga laiendab vaataja taju piire ning füüsilise ruumi mõistet. Hoopis teistlaadset kogemuse saab laest langevatest lintide metsas, millest saab läbi jalutada ning mille tagant leiab ümmarguse kera – turvalise pesa omaette olemiseks. Erinevad eksponaadid suunavad lapsi ära tundma ehitusmaterjale ja -konstruktsioone, mõtlema maja vereringele ning sellele, milliste ruumidega üks või teine lõhn on seotud. Leidub torusid, kust läbi pugeda, ning animeeritud raamat, kus lehte keerates ärkavad ellu nii tuba, tänav kui ka terve linn.

Näituse koostajad on arhitektuurimuuseumis tegutseva Arhitektuurikooli õpetajad, kes suunavad lapsi ruumist mõtlema, koos vaadatakse nii majade sisse kui ka nendest kaugemale – linna ja loodusesse. Näituse valmimisel oli samuti oma sõna öelda õpilastel endil, kes rääkisid, millises ruumis neile meeldiks olla ja mis arhitektuuri juures põnev tundub. „Uuri ruumi!“ avab arhitektuuri tegemise erinevaid tahke alates ideest ja materjalidest kuni reaalse ruumielamuse sünnini.

  • Suur muuseumirott 2019 parima püsinäituse eest!

Idee ja kujundus: 
Kadri Klementi, Katrin Koov, Kaire Nõmm (Arhitektuurikool, b210)

Ekspositsiooni teostus: 
Motor

Illustraator: 
Teele Strauss (Motor)

Graafiline disain: 
Maris Kaskmann (Motor)

Videomontaaž: 
Lauri Laasik (Motor)

Ekspositsiooni projektijuht: 
Mikk Roben (Motor)

Näituse ehitus: 
Siltau Systems

Ehituse projektijuht: 
Tauno Tali (Siltau Systems)

Valgustuse juhtimine: 
Vallo Rähn (Illumination Team)

Valguskujunduse konsultant: 
Johanna-Mai Riismaa

Valgustuse konsultant: 
Joan-Tähven Vene

Insener: 
Maari Idnurm (Ekspertiis ja Projekt)

Multimeedia konsultant: 
Reimo Unt

Tellijapoolne projektijuht: 
Jüri Kulli (Ehitusagentuur)

Näituse koordinaator: 
Triin Ojari (Eesti Arhitektuurimuuseum)

Tõlge: 
Refiner

Installatsioon „Reflexio“: 
Grete Veskiväli, Krista Dintere, Rūta Palionytē
„Reflexio“ on illusioon ruumist, mis laiendab taju piire ja füüsilise ruumi mõistet. Idee sündis esmakordselt Baltic Light Chain suvekooli raames (2015).

Näituse toetaja: Kultuuriministeerium