Bus:Stop. Krumbach

III

Korrus

15.04. – 10.05.2015

Eesti Arhitektuurimuuseumis näeb alates kolmapäevast, 15. aprillist unikaalset projekti – kuidas seitse rahvusvaheliselt tuntud arhitektuuribürood tegid Austriasse väikesesse Krumbachi külla seitse bussipeatust. Kohalike meistrite ja kogukonna abiga pandi püsti väikesed, arhitektuurseid skulptuure meenutavad hooned, mis on kõike muud kui tavalised ootepaviljonid. Ehitised avati pidukult möödunud aasta kevadel ja küla on sellest alates nii meedias kui ka arhitektuurituristide seas kõvasti populaarsust kogunud.
 
Projekt algas 2012. aastal, kui tekkis vajadus uuendada Krumbachis ja selle ümbruses asuvaid bussipeatusi. Ebatavalisest koostööprojektist võttis osa 300 vabatahtlikku ning seitse üleilmselt tuntud arhitekti, kes tegid projektid „tasuks” nädalase puhkuse eest maalilises Bregenzenwaldi maakonnas. See on lugu seitsmest erakordselt toredast, väikeses mõõtkavas arhitektuursest objektist, veelgi enam on see aga lugu ühistegevuses tugevusest, kogukonna toimimisest, vastutustundlikust suhtumisest avalikku ruumi ja heade ideede ellu viimise võimalikkuse imest. Eesti Arhitektuurimuuseumi juhi Triin Ojari sõnul on näitus suurepärane võimalus näha maailma tippnimede loomingut ootamatus kontekstis, ehitatuna väikesesse maakohta: „Nii selle näituse kui kogu bussipeatuste projekti idee taga on Viini Arhitektuurikeskuse karismaatiline juht Dietmar Steiner, kes oskas õigel ajal õigetele inimestele arhitekte soovitada. Materjalid saadi kohalike ettevõtjate abiga, ehitustöö tegid vabatahtlikud. Need väikesed objektid on suurepärane võimalus mängida ideede, materjalide ja ootamatute lahendustega, mis paneb argist ehitist täiesti teise pilguga vaatama.“ Kasutatud on traditsioonilise materjale ning ehitusvõtteid, mis põhinevad kohalikule väga kõrgetasemelisele ehituskultuurile, uudse nüansi ehitistele annab eelkõige tugev arhitektuurne idee.

Näitusel osalevad arhitektid on maailma tippklass: Smiljan Radic Tšiilist, Ensamble Studio Hispaaniast, Architecten De Vylder Vinck Taillieu Belgiast, Amateur Architecture Studio / Wang Shu Hiinast, Rintala Eggertsson Norrast, Alexander Brodski Venemaalt ja Sou Fujimoto Jaapanst. Krumbach on 1000 elanikuga külake Austrias Vorarlbergi liidumaal, mis erialainimeste seas on tuntud säästliku ja kauni puitarhitektuuri poolest, kõik uus põhineb siin kohalikul tugeval käsitöötraditsioonil.

Näitusel eksponeeritakse nii bussipeatuste makette, jooniseid kui ka filme autoritest ning ehitiste valmimisest. Näitust eksponeeriti esmakordselt möödunud aasta lõpul Viini Arhitektuurikeskuses, Eestis esitletaksegi seda järgmisena.

Näituse avamine toimub kolmapäeval, 15. aprillil kell 16 Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriikorrusel.

Viini Arhitektuurikeskuse (Az W) näitus valmis koostöös ühendusega kultur krumbach ja Vorarlbergi Arhitektuuriinstituut. Näituse Eestisse toomist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Austria Suursaatkond Eestis.

Näitus jääb avatuks 10. maini.

Projekti kuraator: Dietmar Steiner, Az W Architekturzentrum Wien
Näituse kuraator: Verena Konrad, vai Vorarlbergi Arhitektuuriinstituut

Info: Triin Ojari, tel. 6257 001, triin@arhitektuurimuuseum.ee