Kärdla riigi- ja kohtumaja arhitektuurivõistlus

III

Korrus

15.09. – 26.09.2021

Käesoleva aasta alguses lõppenud Kärdla riigi- ja kohtumaja arhitektuurivõistlusele esitati 19 ideekavandit, nende seast valiti võitjaks Karisma arhitektid ideekavandiga „Pruht“. Võidutöö autoriteks on Kai Süda, Risto Parve, Heldi Jürisoo, Marju Tammik ja Mait Väljas. Tulevane riigi- ja kohtumaja kavandatakse aadressile Hiiu tn 1a koos ümbritseva avaliku ala turupaviljoniga. Investeeringu suurus on 3,7 miljonit eurot ning hoone on plaanis avada aastal 2023. Žürii leidis, et võidutöö „Pruht“ on arhitektuurselt terviklik ja linnaehituslikult parim lahendus, mis ühendab Kärdla keskväljaku riigi- ja kohtumaja ning turuga kõige sobivamal viisil. Hoone arhitektuurne lahendus loob tervikliku raami ja tänavaruumi järgiva perimeetri, mis defineerib ja loob uue avaliku ruumi. Selle keskele jääb esinduslikum sisehoov/eesväljak, mis on läbi varikatuse keskväljakuga visuaalselt seotud.

Ühtlasi saab Kärdla riigi- ja kohtumajast Eesti esimene pilootprojekt, kuhu luuakse asutuste ülene ühistöökeskkond. Töötaja jaoks on riigimaja ühine kontor, ühine töökeskkond ja ühine platvorm, mis soodustab asutuste vahelist sünergiat ja võimaldab kodanike probleemiga tegeleda erinevate nurkade alt. Kärdla riigimajja on planeeritud luua 76 töökohta, sh 6 kaugtöökohta.

Arhitektuurivõistluse teine koht läks ideekavandile „Foorum“, mille esitas võistlusele Arhitekt Must. Kolmanda koha saavutas ideekavand „Kannel“, autoriteks Tuomas Martinsaari, Paul Thynell, Mihkel Raev ja Janne Hovi arhitektuuribüroost inphysica technology ja OPUS Architecture. Ergutuspreemia võitsid ideekavandid „Auster“, autoriks Kristel Niisuke ja Koit Ojaliiv arhitektuuribüroodest Nikita Atikin ja Kuu arhitektid ning „Vint“ arhitektuuribüroost DAGOpen, autorid Anna Solts, Saamuel Rammo, Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru ja Allar Esko.