Vaade. Soome uus arhitektuur

II

Korrus

10.11. – 07.01.2018

Regulaarsed ülevaatenäitused kaasaja arhitektuuri paremikust on soomlastel kauaaegne traditsioon. Ka seekordne väljapanek hõlmab paremikku paaril viimasel aastal valminud hoonetest. Läbilõige, kuhu ühelt poolt kuuluvad avalikud ehitised nagu (üli)koolihooned, muuseumid ja haiglad-tervisekeskused ning teise suure osana elamuarhitektuur, annab jätkuvalt kinnitust Soome professionaalsest ehituskultuurist, heast ehituskvaliteedist ja läbimõeldud arhitektuurist. Projektid välja valinud žürii tööd juhtis rahvusvaheliselt tunnustatud Hollandi kriitik ja kuraator Ole Bouman.

Rotermanni soolalao suures saalis on eksponeeritud 15 projekti, millest žürii eraldi äramärkimise pälvis kolm objekti: ristkihtliimpuidust ehitatud korterelamu Jyväskyläs (OOPEAA Office for Peripheral Architecture), minimalistlikult range ja materjaliehe Opinmäki koolimaja Espoos (Arkkitehtitoimisto Esa Ruskeepää) ja kontekstitundlik Serlachiuse muuseumi juurdeehitis Mänttäs (MX_SI Architectural Studio & Arkkitehtitoimisto Huttunen-Lipasti-Pakkanen). Viimane valiti välja 579 võistlustöö hulgast 2011. aastal toimunud rahvusvahelise konkursi käigus, kus osalesid ka mitmed Eesti arhitektid. Nii äramärgitud projektid kui ka teised on näitusel põhjalikult esitatud jooniste, fotode ja makettidena ning spetsiaalselt näituse jaoks valminud filmiklippidel. Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud kataloog  ja koduleht ( http://biennialreview.finnisharchitecture.fi/).

Soome Vabariigi 100. juubeli tähistamiseks kaasneb näitusega arhitekt Anu Puustineni (Avanto Arkkitehdit) loeng 29. novembril kell 18. Avanto arhitektuuribüroo näol on tegemist tuntud Soome noorte arhitektidega. Nende üks viimaseid projekte – populaarne Löyly restoran-saun Helsingis – on võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhindu ja oli ühtlasi eelmisel aastal Finlandia arhitektuuriauhinna nelja finalisti hulgas.

Näituse korraldajad: Soome Arhitektuurimuuseum, Alvar Aalto Fond, Soome Arhitektide Liit SAFA

Töörühm:
Juulia Kauste, esimees, Soome Arhitektuurimuuseum
Paula Huotelin, Soome Arhitektide Liit SAFA
Esa Laaksonen/Tommi Lindh, Alvar Aalto Akadeemia
Näituse kujundus: Philip Tidwell
Videod: Jonni Roos ja Raimo Uunila
Produtsent: Juho Haavisto
Veeb: Tuomo Tammenpää
Inglise k tõlge: Silja Kudel
Tekstide toimetamine: Essi Rautiola

Tallinna näitus:
Mait Väljas/Koit Randmäe, Eesti Arhitektuurimuuseum
Timo Vikkula/Salla Bedard/Lena Kingelin, Soome Arhitektuurimuuseum
Eesti k tõlge: Re:finer

Tallinna näitust ja loengut toetavad Eesti Kultuurkapital ning Soome Instituut.

Pühapäeval, 7. jaanuaril kell 14 teeb näitusel ringkäiku arhitekt Ülo Peil.