Vilen Künnapu. Kunst, arhitektuur, revolutsioon

II

Korrus

29.01. – 17.04.2016

Vilen Künnapu (s.1948) on Eesti arhitektuuri elav klassik, ilma kelleta siinset arhitektuuri lähiajalugu on võimatu ette kujutada. Samas on Künnapu loominguline tegevus endiselt liiga aktiivne ja dünaamiline, et võimaldada elutööd ammendavat retrospektiivi. Künnapu n-ö vaimne ärkamine 2000. aastate algul mõjutas oluliselt autori hinnanguid ja vaadet oma loomingule, seda nii ümber mõtestades kui ka taaselustades hulga kujundeid varasemast töödest. Teine oluline Künnapu värsket loomingut mõjutav tegur on tänu pojale August Künnapule umbes kümne aasta eest tärganud kirg maalikunsti vastu. Siit leitud värvid ja kujundid on kandunud otse arhitektuuri ning andnud aluse Eesti arhitektuuri kõige ekstsentrilisematele projektidele.

Arhitektuurimuuseumi näitus püüab kirjeldada erinevate mõjude koosluses sündinud sünteesi, kõrvutada Künnapu varasemaid, arhitektuuriajaloo klassikasse kuuluvaid hooneid arhitekti värskete projektidega. Näituse rõhuasetus pole kaugeltki mitte ainult arhitektuuril, vaid pigem Künnapu vabaloomingul – joonistustel, kollaažidel ja maalidel – mis aitavad arhitektuuris toimunud muutust nähtavaks ja arusaadavaks teha. Näha saab Künnapu mitmeid uusi töid ja väiksemahulisi arhitektoone, lilleõiena kujundatud näitusesaali keskmeks on installatsioon „Punane stuupa“. Näitusel linastub esmakordselt ka Jürgen-Kristoffer Korstniku lühifilm „Vaikne revolutsioon“.

Näitusega kaasneb muuseumi poolt väljaantud raamat „Vilen Künnapu. Kunst, arhitektuur, revolutsioon“. Raamatu avab Veljo Kaasiku eessõna ja juhatab sisse Indrek Grigori essee Künnapu loomingulisest sünkretismist. Künnapu enese seisukohti vahendab Sven-Erik Stambergi intervjuu ning Künnapu kultuslikule loojakuvandile heidab valgust Peterburis tegutseva arhitektuurikriitiku Ksenja Litvinenko artikkel nn Elevandimajast.

Sarnaselt näitusele ei ole ka raamat retrospektiivne, vaid koondab meistri loomingulisi impulsse otsides kujundite järjepidevust ja ülekandeid tekstide, joonistuste, maalide, arhitektoonide, projektide ja valminud majade vahel.

Kataloogi kujundus: Angelika Schneider
Näituse kuraator: Indrek Grigor
Näituse kujundus: Vilen Künnapu ja Paulina Pähn
Näituse graafika: Marko Kekišev

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Täname: Mait Väljas, Triin Ojari, Jarmo Kauge, Tiiu Talvistu, Maarja Korstnik, Jürgen-Kristoffer Korstnik, Kristi Annist ja Tarmo Kotke.
Lisainfo: Indrek Grigor, tel 55591425, indrekgrigor@gmail.com

 

Arhitekti ja kunstniku Vilen Künnapu suurnäituse raames on arhitektuurimuuseumil varakevadel plaanis mitmeid põnevaid üritusi

Laupäeval, 5. märtsil kell 14 toimub vestlusring Vilen Künnapu ja Raoul Kurvitza vahel. 1989. aasta Vikerkaare aprillinumbris kirjutas Kurvitz Künnapu kohta käivas artiklis: „Isiklikult arvan, et tõepärase pildi suurest kunstnikust võib saada vaid paljude omavaheliste avameelsete vestluste tulemusena.” Nüüd, rohkem kui veerand sajandit hiljem, mil vanemaks on saanud nii kaks säravat isiksust ise kui muutunud koguni riigikord, on Kurvitzal jällegi võimalik jutulõng üles korjata Künnapuga, keda ta samas artiklis nimetab oma õpetajaks.

Raoul Kurvitz on arhitektiharidusega kunstnik, alates legendaarse Rühm T liikmeks olemisest 1980. aastate teises pooles olnud Eesti kunstielu üks olulisemaid nimesid. Osalenud arvukatel kohalikel ja välisnäitustel (viimane suur retrospektiiv toimus 2013 KUMU kunstimuuseumis) ning pälvinud mitmeid preemiaid, sh kultuurkapitali aastapreemiad. Kurvitz on mitmekülgne kunstnik, kelle loomingus on erinevad kunstižanrid (maal, installatsioon, performance) dialoogis kriitiku- ja pedagoogitööga.

Vestlusringi modereerib näituse kuraator Indrek Grigor.

Vestlusõhtut saab järelvaadata siit.

Reedel, 1. aprillil kell 17 peab Vilen Künnapu avaliku loengu oma viimaste aastate töödest ning loomingulistest impulssidest nii kunstis kui ka arhitektuuris.

Laupäeval, 9. aprillil kell 12-15 toimub näituse publikuprogrammi raames järjekordne Avatud Majade ekskursioon arhitektuuribüroo Künnapu & Padrik majadesse Tallinnas.

Pühapäeval, 17. aprillil kell 14 viivad Vilen Künnapu ja kuraator Indrek Grigor läbi ühisekskursiooni. Näituse viimasel päeval toimuv kunsti- ja arhitektuurimatk pakub ühelt poolt ainulaadse sissevaate Künnapu kui Eesti ühe jõulisema loomeisiksuse vaimuilma ja teisalt kuraatori kriitilisemat pilku näituse ja sellega kaasneva kataloogi koostamispõhimõtetesse.

Sissepääs üritustele muuseumipiletiga, eelnevalt registreeruda ei ole vaja.

Lisainfo: info@arhitektuurimuuseum.ee, tel 625 7000 (näituse ekskursioonide tellimine)

Haridusprogrammi “Arhitekt on kunstnik” tellimine: kadi@arhitektuurimuuseum.ee, tel 625 7008