Arhitektuuri tööriistakast

Arhitektuuri tööriistakasti on koostanud PLAYCE’i Skandinaavia liikmed Alvar Aalto Akadeemiast, Alvar Aalto Muuseumist, Taani Arhitektuurikeskusest, Norsk Formist, Reykjaviki visuaalsete kunstide koolist, Rootsi Arhitektuurimuuseumist ja partnerid Göteborgist. Kõigis neis riikides on see õppematerjal juba ammu kasutusel, see tähendab, et koolidele on saadetud arhitektuuri tööriistakastid, mida õpetajad edukalt kasutavad. Eesti Arhitektuurimuuseum tõlkis kogu sisu eesti keelde ning ning pakub nüüd ka Eesti koolidele ruumiõppe võimalust.

Tööriistakasti kuuluvad papist kast, õpetajakaart ja 13 ülesandekaarti ning neli tunnetuslikku vahendit (käsipeegel 10 tk, kartongist koonus, silmaklapid ja sõrmeotsteta kindad). Ülesandelehed on õpetajatele inspiratsiooniks, pakkudes erinevaid soovituslikke sensoorsed harjutusi. Kasti sisu on lihtne kohandada vastavalt olukorrale, õpilasi julgustatakse õppima arhitektuuri eri tahke laste enda käte, silmade, kõrvade ja nina abil. Eesmärk on teravdada iga meele tajusid, keskendudes ainult ühe aistingu tunnetamisele.  Mõni ülesanne eeldab keskkonna õppimist läbi kõikide meelte. Harjutused põhinevad aktiivõppe meetoditel. Ülesanded on välja töötatud nii, et iga laps tunneb ennast edukalt, kuna on õppinud läbi isiklike vaatluste ja kogemuste. Kõige olulisem on protsess, mitte viimistletud lõpptulemuse saavutamine. Lisaeesmärk on tegevust nautida ning lõbusat õppimiskogemust pakkuda.

Ülesanded sobivad lahendamiseks üldõpetuse raames ning aitavad kaasa erinevate õpi- ja väärtuspädevuste kujunemisel. Üha rohkem toimub koolides erinevaid projektõppe päevi, mille fookus on just meid ümbritseval keskkonnal, tööriistakastis on palju erinevaid teemasid, millega saab terveid projektipäevi sisustada.

Tööriistakasti õpetajakaartidega saab tutvuda ja neid alla laadida siin.

Koolid saavad  “Arhitektuuri tööriistakasti” ka oma kooli tellida, rohkem infot haridus@arhitektuurimuuseum.ee