Mööblikogu

Arhitektuurimuuseumi mööblikogu loodi arhitektide kavandatud mööbli- ja sisustusesemete kollektsioneerimise eesmärgiga, hiljem on kogusse lisandunud valik Lutheri tehase tootenäidiseid ning Eesti disainerite unikaalmööblit. Kogu ei ole kuigi suur, koosnedes veidi enam kui neljakümnest esemest.

Üks neist arhitektidest, kes 1920. ja 1930. aastail kujundas ka interjööre ja mööblit, oli Edgar Johan Kuusik, tema kavandatud tool Tallinna Seltskondliku Maja restoranile “Centum” (1925)  oli esimene mööbliese muuseumi kogus.

Nn eesti stiilis mööbli näideteks  on  Edgar Velbri  jooniste järgi valmistatud punutud põhja ning rahvuslike ornamendimotiividega kaunistatud söögitoatoolid ja riidekapp ning August Volbergi kavandatud massiivne tugitool. Viimast eksponeeriti 1930. aastate alguses Põllutöökoja Ehitustalituses kui näidistooli, mille järgi võis kodus omal käel samasuguse valmis teha – soovijaile anti ka tööjoonised kaasa.

1960. aastate modernismi esindab legendaarse kohviku Pegasus tool, mille autor on Väino Tamm.

1970.–1980. aastate disainmööbli valimikus on Helle ja Taevo Gansi, Ivi Schneideri, Malle Agabuši, Maile Grünbergi, Katrin Kase, Toivo Raidmetsa, Eero Jürgensoni ja Tea Tammelaane loomingut.

Mööblikogus on ka kümmekond eset A. M. Lutheri vabriku toodangust, mis jõudsid muuseumisse 2004. aastal Lutheri vabriku näitust ette valmistades.  Nende hulgas on huvipakkuvamad painutatud vineerist kaksikiste-sohva nn Ameerika sarjast ning uudse konstruktsiooniga kokkupandav tugitool.

 

Anne Lass (peavarahoidja)
tel (+372) 625 7004
anne@arhitektuurimuuseum.ee

Sandra Mälk (teadur-põhikogu hoidja)
(+372) 625 7004
sandra@arhitektuurimuuseum.ee